Čaroděj OZ – Blahoslavený uklizeč
1980, film Normal-8, zvukový, ČB, 6 min 13 sec

Produkce: Čarodějné filmy pro lid
Režie: Lubomír Drožď (Čaroděj OZ)
Kamera: Jiří Vnouček (Giorgionne), Vladimír Gaar (kamera titulků)
Hrají: Pavel Veselý (Pablo de Sax) a další.
Hudba: Gregoriánský chorál, Patti Smith (skladba We shall live again), J. S. Bach
Zvuková předmluva 7 min 18 sec, zvuková dohra 1 min 42 sec

Film předestírá ideu možnosti očištění skrze cestu, na kterou je třeba se vydat. Takové dobrodružství podstupuje i hrdina filmu, jehož cesta vede z jámy nevědomosti k poznání.

"Inspirací k natočení filmu (debutu režiséra Čaroděje OZ) se stala metr hluboká a tři metry široká jáma, vykopaná na zahradě režisérova domu, která se jednoho dospaného rána zdála být vhodným symbolem pro zobrazení světa vyhloubeného a vymezeného do půdy země […] Hlavní postavou jest uklizeč (představitel role byl i v reálném životě zaměstnán jako uklizeč) – tím mělo dojít k transcedentní symbiose reality a symboliky vtělené do hlavní filmové postavy." (Vladimír Gaar, Almanach Meliés, 1983)

"Poprosil jsem kamarády, aby přijeli s kamerou ke mně na víkend na venkov, že bych taky něco natočil. A v mezičase jsem přemýšlel, co bych točil. Prošel jsem se po bytě, po půdě, po garáži a koukal jsem, jaké jsou kde dekorace nebo kostýmy, tedy – v uvozovkách dekorace a kostýmy. Vytvořil jsem příběh na základě toho, co jsem našel. V té době jsem kopal na zahradě malý kulatý bazén. Říkal jsem si, že by to bylo dobré prostředí pro film – ta díra. Takže bylo zřejmé, že se to celé bude odehrávat ve vykopané jámě. Pak jsem snesl dohromady všechny nalezené věci, aby si tam zahrály kompars – židle, věšáky a kufry a deštníky. To poslední byl hrdina filmu, který si zahrál svoji hlavní roli mezi všemi těmi věcmi. Když dorazil můj první herec i kameraman a druhý den se udělalo hezky, začali jsme točit. Postavil jsem herce do jámy v ženských šatech, dali jsme kameru na stativ a jelo se. Kolem jsme animovali s těmi věcmi. Přibývaly, ztrácely se, nahrazovaly je jiné, takže to byla svým způsobem animace herce i věcí. Tak vznikl Blahoslavený uklizeč, kterým jsem přispěl jako s prvním opravdu hraným filmem do "skupinové tvorby"." (z rozhovoru A. Moralesové s Čarodějem OZ, 7. 8. 2012)

Film získal hlavní cenu a cenu Zlatý Sürrek na 1. ročníku festivalu Zlaté Brýle 1980.

Text: Alexandra Moralesová, Martin Blažíček
Poslední aktualizace: 16. 2. 2013

↓ více
Čaroděj OZ ve filmu Blahoslavený uklizeč

Další umělci

Pan Karra